Gamtos darželyje vaikai neverkia
„Kai pamato, kad darome „angelus“ pelkėse, kai kurios močiutės susiima už galvos, o praeiviai dažniausiai šypsosi mus pamatę“, - sako lauko darželio „Koriukas“, įsikūrusio Jakuose (Klaipėdos r.), direktoriaus pavaduotoja ugdymui Audronė Grigišienė. „Ar gali būti geresnė vaikystė negu purve“,- juokdamiesi pritaria ir mažylių tėvai, kuriems neatsibosta skalbti jų kombinezonų. Svarbiausia, kad vaikai yra laimingi, atsparesni ligoms, nes kasdien juda, kruta gryname ore, ir mokosi pažinti bei mylėti gamtą. Svajonių darželyje laukiami 2-6 metų vaikai.
Straipsnio garso įrašas Youtube kanale
Skiepija meilę gamtai
Pernai vasarą duris atvėręs lauko darželis „Koriukas“ neturi analogų Lietuvoje. Tai ir vienas pirmųjų bendruomeninių darželių šalyje, tai ir lauko darželis, ir net darželis su savotišku ūkininkavimo pradžiamoksliu.
Meilė gamtai visam gyvenimui įskiepijama vaikystėje, kai kasdien esi gamtoje ir imi suprasti jos kalbą. Ką šnabžda vėjas medžiuose, apie ką sapnuoja dar žiemos miegeliu snaudžiančios bitės, ką čiulba paukšteliai, ir ošia eglės.
Pasauliui reikia gamtos mylėtojų ir ypač ateityje, nes žmonijos laukia daug iššūkių, susijusių su klimato kaita. Ne tik todėl, kad išsaugotume gamtą, bet kad išliktume ir patys.
Smagu, kad tai suprantančių žmonių smarkiai daugėja.
Kupolai – harmonijos šaltinis
„Koriukas“ akį pirmiausia patraukia įdomia architektūra – darželio pastatas sudarytas iš šešių tarpusavyje sujungtų atskirų kupolų lyg bičių korys. Iš čia ir gimė darželio pavadinimas „Koriukas“. Vienas kupolų centrinis – erdvesnis, nes čia yra įrengta bendra ugdymo, žaidimų erdvė, mini virtuvėlė. Dar vienas kupolas skirtas buities reikmėms, asmens higienai, rūbinei. Keturiuose kupoluose įrengtos grupės, vienoje telpa iki 10 mišraus amžiaus vaikučių.
Vaikai per langus gali pasižvalgyti ne tik į kiemą, bet ir pro įrengtus stoglangius stebėti dangumi plaukiančius debesis. Įdomu tai, kad nestandartiniame namelyje labai gera akustika, todėl net kalbantis pašnibždomis kuo puikiausiai girdisi, o skaityti pasakas, eilėraščius, dainuoti visiems kartu - vienas smagumas.
Kodėl darželiui pasirinkti kupolai? Jakų bendruomenės centro pirmininkas, darželio direktorius Kęstutis Dvarionas papasakojo, jog savo namus iš kupolų mėgsta statyti japonai. Šeimai didėjant – prasipjauna angą ir stato naują kupolą. Ši idėja bendruomenę sudomino, pradėjo ieškoti, kas galėtų padėti realizuoti šį sumanymą. Dėl statybų važiavo konsultuotis ir pas lenkus, kurie turėjo pasistatę panašių kupolų, drėbtų iš storo sluoksnio molio – į jų vidų neprasiskverbė nė interneto ryšys.
„Koriukas“ irgi pastatytas iš ekologiškų medžiagų: medžio, molio, darželyje šilta ir jauku. Kupolų formos patalpos darželiui pasirinktos ir siekiant geriau pajusti gamtos harmoniją, būti kuo arčiau jos. Mat ir paukšteliai suka apvalius lizdus, ir miško žvėreliai daro savo guolį kuo patogesnį, be kampų.
Parama kaimui
Pasak K. Dvariono, bendruomenė darželio statyboms pagrindines lėšas – 150 tūkst. eurų - gavo parengę projektą pagal vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ finansuojamą vietos projektų strategiją. Šio projekto tikslas - įkurti gamtamokslinės ugdymo krypties lauko vaikų darželį, pritaikant ugdymo ir kitoms reikmėms netradicinės formos kupolinių statinių kompleksą. Kiti tikslai – skatinti vietos bendruomenės verslumą, įkurti naujų darbo vietų, mažinti vietų darželiuose trūkumo problemą, kuri augančiame Klaipėdos rajone yra labai aktuali.
Nemaža dalimi lėšų prie „Koriuko“ statybos prisidėjo ir Klaipėdos rajono savivaldybė (per 45 tūkst. eur), taip pat iš biudžeto 250 eurų dotuojama viena vieta darželyje rajono gyventojų šeimoms. Beje, kol kas darželyje vaikai maitinasi iš namų atsineštu maistu. Kai darželį lankys daugiau vaikučių, planuojama tiekti maistą visiems bendrai.
Rytais kalbina bites
„Koriuko“ darželis įsikūręs gražioje vietoje, nuošaliau nuo judrių gatvių. Šalia - Jakų bendruomenės puoselėjamas gražus parkas, kuriame gausu senų medžių, spygliuočių ir lapuočių, pasodinta ir naujų medelių. Vaikai parke turi savo eglę, ją puošia per šventes, savo lauko purvo ir smėlio virtuvę, lesyklėles, savo eglynėlį, į kurį ateina pažaisti slėpynių ir pabėgioti. Eglynėlį vaikai „atrado“ , kai patys su mokytoja jį išvalė nuo šiukšlių. Šiemet planuojama parke vaikams pakabinti sūpynes, hamakų.
Mažieji lauko darželio auklėtiniai turi net tris avilius ir kas rytą sveikinasi su bitėmis.
Kasdien su arbata jie sulaižo ir šaukštelį šviežio medaus. Užtat labai myli bitutes ir prie avilių jas kalbina, linki nuvažiuoti prie jūros ar suvalgyti ką nors skanaus. Avilius padovanojo ir medumi aprūpina bendruomenės pirmininkas K. Dvarionas, kuris pats yra bitininkas, bitininkystė jo šeimos verslas.
Pavasarį sodins daržą
"Koriuko" pipirai kasdien vaikšto, žaidžia po parką, jiems niekas nedraudžia, netgi skatina braidyti po balas, kepti blynus iš purvo, rinkti ir tempti namo kankorėžius, giles, net grybus, kurių randa parke.
Šiltesniu metų laiku kartu su tėveliais išsiverda ir sriubos ant laužo, patys pasiruošia produktus, skuta bulves, morkas. Mažieji gamtininkai kasdien skanauja ne tik medaus, bet ir šviežiai spaustų vaisių, daržovių sulčių.
Darželio bendruomenė laukia pavasario, kada galės pasistatyti šiltnamį, pasisodinti savo daržovių. Dar pernai rudenį vaikai sukasė ir pasodino lysvę česnakų, tad ūkininkauti jau šiek tiek pramokę.
Šiemet dar lauks ir kitos statybos – kieme planuojama pasistatyti tipį – apie 30 kv. m ploto indėnišką palapinę, kad būtų galima pasislėpti nuo lietaus, vėjo, ir kuo ilgiau būti gryname ore. Tipyje bus įrengtas net ugniakuras, bus galima išsivirti skanios košės ar sriubos.
Spurga ir Sausainis, Sraigius ir Salota
Vaikai darželiai mokosi savarankiškai susitvarkyti, apsirengti, eidami į lauką ar miegoti. Trijų metų vaikučiai jau daug ką moka susitvarkyti patys, mokosi ir vienas iš kito. „Koriukyje“ vaikai turi daug veiklos. Lauke – gražus parkas, o darželio viduje – gyvūnėlių karalystė. Vaikai džiaugiasi savo augintiniais: dviem didžiulėm sraigėm ir vėžlių porele. Augintiniai turi vardus. Vėžliai – tai Spurga ir Sausainis, sraigės – Sraigius ir Salota. Ir tai dar ne darželio žvėrinčiaus, kaip juokauja jakiškiai, pabaiga – laukiamas atvykstant dekoratyvinio triušio, gal bus net gyvalazdžių. Kartą mokytoja atsinešė savo katiną, kuris, pripratęs prie vaikų, net nagų neišleido ir buvo labai mielas. Vaikai padarė jam žaislų, tai prisidūko katinėlis.
Gamtoje ir su gamta
Į platų gamtos pažinimo pasaulį visais metų laikais vaikus veda mokytoja, edukologijos mokslų magistrė Audronė Grigišienė. Darželio „Koriukas“ auklėtiniai ugdomi pagal specialią programą „Aš gamtoje“. Pasak mokytojos Audronės, šiais laikais vis dažniau kreipiame savo žvilgsnius ir mintis į gamtą. „Orientuojamės į pokyčius švietimo sistemoje. Teikiamas prioritetas vaiko ugdymui per patirtis. Kadangi čia nėra „popierizmo“, visą laiką mokytojas gali skirti vaikui – taip ir turėtų būti. Mes kasdien, neskubėdami, pagal gamtos ritmą susipažįstame su pasauliu, aptariame, ką randame netikėto, ką sužinojome, supratome. Savo kasdienybę fiksuojame nuotraukomis, vaizdo įrašais, visa medžiaga atitinka planus, kiekviena savaitė darželyje vis kitokia, tad nuobodžiauti nėra kada“,- sakė A. Grigišienė.
Programoje – visi metų laikai
„Globali gamtos išsaugojimo, per mažo rūpinimosi ja problema neaplenkia ir Lietuvos ugdymo įstaigų.
Jakų lauko darželis ,,Koriukas“ įsikūręs nuostabiame Jakų parke, yra netradicinė ikimokyklinio ugdymo įstaiga jau vien tuo, kad veikia ypatingos architektūros, iš ekologiškų medžiagų (medis, molis), pastatytame kupoliukų komplekse, o visa darželio ugdymo programa orientuota į gilų vaiko ryšio su gamta kūrimą. Vaikai didžiąją dienos dalį praleidžia lauke, natūralioje aplinkoje, patyriminio ugdymo proceso metu naudodami ypač daug gamtinių medžiagų, kurias randa ir renka patys. Vaikai pažinti gamtą skatinami visais pojūčiais – liesdami, uosdami, ragaudami, girdėdami ir stebėdami (matydami). Supratimui apie gamtoje viską siejančius ryšius sustiprinti, ugdytiniai mokomi bitininkystės amato. Stebint, prižiūrint bites, aiškinantis jų svarbą ir ryšį su gamta, ,,Koriuko“ vaikai ugdosi vertybinį gamtos, gyvūnijos suvokimo ir pagarbos pamatą.
Neatsiejama vaikų patirtinio ugdymo (si) proceso dalis yra ir sodo, daržo, šiltnamio bei įvairių žolelių priežiūra ir sodinimas. Vaikai turi galimybę nuo sėklos, sodinuko, iki daržovės, vaisiaus ar uogos, ir, net arbatos puodelio stebėti visą augalo vystymosi ir augimo eigą. Atsižvelgiant į metų laikus, stebimi gamtoje vykstantys procesai ir pagal gamtos ciklą mokomasi ją suprasti, patirti ir gerbti“,- sakoma darželio programoje.
Darželio ugdymo programoje atsispindi visi metų laikai: „Ruduo mano darželyje“, „Žiemos linksmybės ir nuotykiai lauke“, „Sodinu, auginu, o kartu ir augu pats“, „Žaidžiu, kuriu, su saule man smagu!”.
Meilė gamtai – nuo vaikystės
Mokyti mylėti, pažinti gamtą mokytojai Audronei nėra sunku, nes pati nuo mažens augo kaime, tėvai gyveno ūkiškai. „Tėvukas turėjo du arklius, laikė karvių, kiaulių vištų, visus darbus mokėjau, kaip pasirūpinti gyvuliais. Mama išmokė, kaip sukasti lysvę, sudaiginti augalus, užsiauginti daržovių. Visus tuos įgūdžius atsinešiau į savo šeimą, paskui ir į darželį”, – pasakojo A. Grigišienė. Ji, turinti mokytojo metodininko, edukologijos magistro kvalifikaciją, septynerius metus dirbo pedagoginį darbą dviejuose valstybiniuose vaikų darželiuose, išleido dvi priešmokyklinukų laidas į pirmąją klasę. Aktyviai dalyvavo Klaipėdos švietimo darbuotojų profsąjungų veikloje ir dabar tebėra Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojų (LIPUMA) asociacijos aktyvi narė.
Darbas – ne kabinetinis
„ Anksčiau, dirbant sistemoje, beveik nebuvo įmanoma nuoširdžiai pasikalbėti, skirti laiko vaikui, daugiau paaiškinti, nes leki bėgi, skubi įgyvendinti įvairius projektus, programas, surašyti ataskaitas. Čia to nėra – niekur neskubame, galime kalbėti su vaikais, kiek tik reikia. Įgyvendiname ikimokyklinio ugdymo programą per visapusišką gamtos pažinimą. Džiaugiuosi čia dirbdama, nors iš pradžių buvo sunku visą dieną judėti, pavargdavau, bet greitai pripratau. „Koriukyje“ nepadirbsi su sijonuku ar bateliais, eini į lauką, išsipurvini kartu su vaikais, nes visi pamatę grybą, krentam ant kelių, ir aiškinamės, kas čia toks“, – juokėsi mokytoja Audronė.
Pasak mokytojos, vaikus lauko darželis sužavi nuo pirmų dienų. „Naujoką turim, tai pirmą dieną lėkė jis čia kaip ant sparnų. Antrą dieną buvo pavargęs, nes nepratęs buvo tiek daug judėti, būti gryname ore. Pamažu pripras.
Mes visą laiką lauke, pavalgom pusryčius, ir išeiname. Kai atšyla, ir užkandžius valgome lauke.
Pradžioje vaikai nenorėdavo važiuoti namo, ateina tėvai o jie vis žaidžia, sakydavo, mama, palauk, aš dar pažaisiu“,- pasakojo mokytoja. Mokslo metų pabaigoje mokytoja žada įsivertinti, kas pasiekta, kokie mokymo rezultatai. Beje, kelias valandas svečiuojantis „Koriukyje“ nustebino tai, kad dar maži vaikai, vos po trejus metelius turintys, nei verkė, nei pešėsi tarpusavyje, visą laiką gražiai žaidė ir bendravo su mokytoja.
Tėvai apie darželį
Paulinos mama Vitalija: „Esame patenkinti darželiu. Gerai dukrytė čia prisilaksto, vakarais po darželio niekur nebenori eiti. Aš pati dirbu biure, nusisėdžiu, tempiu ją vaikščioti, pavargusi! (Juokiasi – Aut.pastaba)Tačiau savaitgaliais labai noriai eina į lauką, jau be gamtos negali, vaikštome į netoli namų esantį mišką, vedžiojame šuniuką“.
Oskaro mama Monika: „ Labai ilgai ieškojome tokio gamtinio darželio, net negalvojom, kad toks egzistuoja. Kaip suradome? Buvome dviejuose valstybiniuose darželiuose, neatitiko lūkesčių, pradėjome ieškoti privataus darželio. Gyvename Klaipėdoje.
Kai radome „Koriuką“, pasirodė kaip svajonių darželis, adaptavomės, džiaugiamės, ir kuo toliau, tuo viskas geriau. Sūnus labai mažai serga, patenkinti tikrai esame. Žinios labai jaučiasi, žino daugiau medžių pavadinimų negu mes, tėvai. Didžiausias džiaugsmas yra gamta. Mes patys visą laiką gamtoje, eidavome nuolat su vaiku pasivaikščioti. Mane labai žavi maisto gaminimas lauke, virėm sriubą kartu su vaikais ant laužo. Darželyje esame kaip šeimoje visi.
Purvas, purvini drabužiai?
Negali būti geresnės vaikystės negu purve!
Svarbu gera apranga. Ir tuomet nei sušąla, nei serga, visą dieną lauke, laimingi, patenkinti duodasi per balas, močiutes gąsdina...“
Ramūno mama Charita: Labai džiugu, kad radome „Koriuką. Ramūno močiutė surado, ir nuėjome pabandyti. Mokytoja labai gera, daug žino apie gamtą, Ramūnas su kankorėžiais groja, medžius pažįsta, išmoko pats rengtis. Nuo spalio mėnesio lankome. Kaip pasikeitė vaikas? Daugiau žodžių, daugiau grybų ir medžių žino, negu aš. Tėtis mūsų irgi gamtos mylėtojas.
Ramūnas nuo mažens kasdien būna lauke, nesvarbu, koks oras. Norime, kad vaikas nesirgtų, užsigrūdintų, būtų stiprus imunitetas. Ir ieškojome tokio darželio, kad vaikas būtų gamtoje. Dar labai norėjau, kad vaikas susipažintų su aplinka lietuvių kalba, nes aš esu filipinietė, mano žodynas dar ne toks geras, nedaug žinau apie lietuvišką gamtą, negaliu papasakoti vaikui. Penkerius metus gyvenu Lietuvoje, išmokau kalbėti lietuviškai, nes vyras ir uošvienė angliškai su manim nekalba (juokiasi – Aut. pastaba). Sunku buvo, bet išmokau“.
Darželis „Koriukas“ - tai tikras svajonių darželis, kuriame vaikai yra laimingi! Palaikykime prasmingą šio darželio ir vietos bendruomenės veiklą - laisvų vietų vaikučiams dar yra, nes darželis įsikūrė visai neseniai. Telefonas: (8-618) 60800, koriukas.ugdymas@gmail.com
Nuotraukos@Darželio „Koriukas“ archyvas
Nuotraukos@Jolantos Beniušytės archyvas